MADDE 36 - SEÇME, SEÇİLME VE SİYASİ FAALİYETTE BULUNMA HAKLARI

Seçme, seçilme ve siyasî faaliyette bulunma hakları
Madde 36- (1) Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve siyasî faaliyette bulunma haklarına sahiptir.
(2) Seçimler ve halkoylaması serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı organının yönetim ve denetimi altında yapılır. Yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy hakkını kullanabilmelerini sağlayacak esaslar kanunla belirlenir.
(3) Onsekiz yaşını dolduran her vatandaş seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir.
(4) Silâh altında bulunan er ve erbaşlar ile askerî öğrenciler ve taksirli suçlardan hüküm giyenler hariç ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler oy kullanamazlar.
(5) Seçim kanunlarında seçim sistemine ilişkin olarak yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz.

10 yorum:

Adsız dedi ki...

LİDER SULTASINI KALDIRIN BU OLMADAN DEMEOKRASİ OLMASI MÜMKÜNMÜ. 550 TANE KOYUNU SEÇİP PARLEMANTOYA KOYMANIN NE ANLAMI VAR. TEK ADAM 340 MİLLETVEKİLİNİ, TBBM BAŞKANINI, VE CUMHURBAŞKANINI SEÇİYOR BUNU ÖNLEMENİN TEK YOLU MECBURİ ÖN SEÇİM VE TERÇİH SİSTEMİNİN ANAYASADA DEĞİŞTİRİLRMRZ MADDELER OLARAK KALMASIDIR.

Armağan Üreten dedi ki...

6.fıkra olarak: Seçme ve seçilmeye yeterliliğine sahip olan her Türk vatandaşı, istediği herangi bir ilde seçime katılabilir. Oy ermesi engellenemez.

M. Zeki AKTAŞ dedi ki...

(2) Seçimler ve halkoylaması serbest, eşit, gizli, çift dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre, yargı organının yönetim ve denetimi altında yapılır. Yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının oy hakkını kullanabilmelerini sağlayacak esaslar kanunla belirlenir.
(3) On sekiz yaşını dolduran her vatandaş seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir. 25 yaşını doldurmuş her vatandaş şartlarını taşıyorsa seçilme hakkına sahiptir.
(6) Şartlarını taşıyan her vatandaş seçimlerde aday olma hakkına sahiptir. Aday olma hakkına müdahale edilemez, engellenemez. Adayları siyasi parti, kişi, kurum, kuruluş belirleme hakkına sahip değildir. Aday belirleme açısından siyasi partilere yüzde 10 kontenjan hakkı verilmiştir.

Cevdet YILDIZ dedi ki...

KAMU SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN BİR İŞÇİ GÖREVİNDEN İSTİFA ETMEDEN NASIL SİYASİ PARTİLERE ÜYE OLUP SEÇİMLERE KATILABİLİYORSA 657 SAYILI KANUNA TABİ DEVLET MEMURLARINADA AYNI HAKKIN VERİLMESİ EŞİTLİK İLKESİNE DAHA UYGUN OLACAKTIR.

Bekir...... dedi ki...

4.Fikra
Neden Askerler yani Erler ve Baserler oy kullanamaz? Onlarda Türkiye Cumhuriyeti Vatadaslari Meslekleri ise Askerlik. Bunda tuaf olup onlarin secme haklarini engellegen nedir? Onlarinda dogal olarak siyasi düsünceleri vardir, bencede dogal olarak secime hakki olmalidir.

Bekir...... dedi ki...

4.Fikra
Neden Askerler yani Erler ve Baserler oy kullanamaz? Onlarda Türkiye Cumhuriyeti Vatadaslari Meslekleri ise Askerlik. Bunda tuaf olup onlarin secme haklarini engellegen nedir? Onlarinda dogal olarak siyasi düsünceleri vardir, bencede dogal olarak secime hakki olmalidir.

grkngzr dedi ki...

cinayetten hapse girmiş kişilerin muhtar seçilme imkanı varmıdır????

mustafa dedi ki...

burda belirtilmeyen ve kafamı karıştıran bir durum var. mesela seçmen listesinde ismi bulunmayan yani oy kullanamayacak biri muhtar seçilebilir mi? bu durumu hangi madde açıklar?

Adsız dedi ki...

Askerliğini yapmamış vatandaş seçilme hakkı olmasın

aubout vita dedi ki...

Am xavi Gerad jude, Aiicco inssurance plc bir temsilcisi.
Size bir kredi ihtiyaci varsa bugün e-posta yoluyla bugün bize ulasin, istediginiz kredi ile size yardimci olabilir:
(xavigeradloanfirm@yahoo.com)
Yilbasi kredileri% 3 faiz orani sadece avelable vardir. Ciddi basvuran, ancak daha fazla bilgi için irtibata geçiniz. Biz renging krediler
sunuyoruz
3000 sadece US $ Euro ve pound 50,000.000 için.
Biz dahil kredi her türlü teklif
Bireysel krediler:
Isletme Kredileri:
Ögrenci Kredileri:
Insaati krediler:
Ev kredileri:
Is expandsion krediler:
Borç konsolidasyonu kredi:
Biz hizli ve dinamik test edilmis ve güvenilir bulunmaktadir.
Daha fazla bilgi için (xavigeradloanfirm@yahoo.com): E-posta Iletisim.

Sr Gerad jude görüyoruz.

Yeni anayasa yapılmalı mı?

AKP'nin tavrı kürt sorununun çözümüne olumlu katkı yapıyor mu?

DTP'nin tavrı kürt sorununun çözümüne olumlu katkı yapıyor mu?