MADDE 44 - ÇOCUK HAKLARI

Çocuk hakları
Madde 44- (1) Her çocuk, kendi iyiliği için gereken himaye ve bakımdan yararlanma hakkına sahiptir. Çocuklar görüşlerini serbestçe açıklayabilir ve bu görüşleri kendilerini ilgilendiren konularda, yaşlarına ve olgunluklarına göre dikkate alınır.
(2) Kamu veya özel kurum ve kuruluşlarca çocuklarla ilgili olarak yapılan eylem ve işlemlerde, çocuğun azamî iyiliği gözetilir.
(3) Her çocuk, kendi menfaatine açıkça ters düşmedikçe, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir.

6 yorum:

oneiro dedi ki...

1.fıkrada ..kendilerini ilgilendiren konularda,.. kısıtlaması olmamalı.
3.fıkrada çocuğun ana babasıyla ilişki kurma ve "beraber yaşamasından" bahsedilmeli.

m. zeki aktaş dedi ki...

(4) Çocuklar 18 yaşına kadar anne ve babanın gözetimi, denetimi ve eğitimi altındadır. Veliler isterlerse devletten yardım alabilirler. Anne ve baba yetersiz kaldığında, evrensel çocuk hakları ihlal edildiğinde bu görevi resen devlet üstlenir.

Adsız dedi ki...

Çocuk Suçlarında çocuğun tarifi yeniden yapılmalı yaş 18 den 15 e çekilmeli. 16-17 yaşında evlenmiş ve çocuğu olmuş insan suça karışırsa çocuk muamelesi görüyor, bazı büyüklere taş çıkartan çocuklar var 100. defada suça karışmış olsa serbest kalacağını iyi biliyor belki buyüzden adeta suça karışmanın tadını çıkartıyor. Çocuklar mağdur olunca anne babası olayın müştekisi oluyor, çocuk suça karışınca anne baba karıştırılmıyor bilmem nederdir.

aubout vita dedi ki...

Am xavi Gerad jude, Aiicco inssurance plc bir temsilcisi.
Size bir kredi ihtiyaci varsa bugün e-posta yoluyla bugün bize ulasin, istediginiz kredi ile size yardimci olabilir:
(xavigeradloanfirm@yahoo.com)
Yilbasi kredileri% 3 faiz orani sadece avelable vardir. Ciddi basvuran, ancak daha fazla bilgi için irtibata geçiniz. Biz renging krediler
sunuyoruz
3000 sadece US $ Euro ve pound 50,000.000 için.
Biz dahil kredi her türlü teklif
Bireysel krediler:
Isletme Kredileri:
Ögrenci Kredileri:
Insaati krediler:
Ev kredileri:
Is expandsion krediler:
Borç konsolidasyonu kredi:
Biz hizli ve dinamik test edilmis ve güvenilir bulunmaktadir.
Daha fazla bilgi için (xavigeradloanfirm@yahoo.com): E-posta Iletisim.

Sr Gerad jude görüyoruz.

Adsız dedi ki...

madde çok yetersiz.okullara çocuk hakları tabela olarak asılmalı.öğretmenleri kesin olarak çocuklara zarar verdiğini düşünüyorm.hertürlü tehditvebaskı sözlü şiddet çocuğun temel ihtiyaçlarında kısıtlama ödevini unutursan çok kötü kızarım ceza veririmgibi löğretmenler nazi eğitim anlayışlarını çocuklarımızın üzerinden kaldırsınlar .çocuk pedagojisi öğretmenlere ders olarak verilsin sertifikaları dağıtılsın.anne baba dışında kimse çocuk üzerinde otoritekuramaz. okulda çocuklar bütün haklarıyla emanettir.öğretmenin kesinlikle tasarruf hakkı yoktur diye bent eklenmelidir.1.sınıf öğretmenleri özellikle denetlenmeli.duyarlı bir anne

Adsız dedi ki...

çocukların öğretmen seçme hakkı bulunmalı.ve psikoloji eğitimi almamış öğretmen olmamalı öğretmenelr sadece sınavla değil sözlü mülakata da tabi tutulmalı ve sözlü mülakat çok değerli psikologlardan oluşmalı.evde ödevleri olmamalı evde anne baba ve aile ortamı olmalı.işi nasıl eve taşımıyorsak okuluda eve taşımayalım

Yeni anayasa yapılmalı mı?

AKP'nin tavrı kürt sorununun çözümüne olumlu katkı yapıyor mu?

DTP'nin tavrı kürt sorununun çözümüne olumlu katkı yapıyor mu?